A

ADAÇAYI

(Salvia officinalis)

Adaçayı Faydaları Nedir? Adaçayı Neye İyi Gelir?

 • Depresyona İyi Gelir
 • Vücuttan Zararlı Toksinlerin Atılmasını Sağlar,
 • Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir,
 • Astım Ve Bronşit Belirtilerini Bastırır,
 • Karaciğeri Temizler,
 • Terlemeyi Azaltır,
 • Sakinleştirir,
 • İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelir,
 • Hafızayı Güçlendirir,
 • Kan Şekerini Düşürür.

Adaçayı Nasıl Demlenir?

Güneybatı Anadolu, Mersin ve Muğla çevresinde adaçayı bitkisi demet halinde, yapraklı dalları ile satışa sunulmaktadır. Adaçayını demlemenin 2 farklı yolu vardır. Normal çay demler gibi demlendiğinde tadı acı olabilir, bu ilk yöntem. İkinci yöntem; bardak içerisine bir dal adaçayı koyup üzerine kaynar su ekleniyor. Demlendikten sonra dalı çıkararak çayı tüketebilirsiniz. Bu yöntem ile çayın tadı ve kokusu daha hafif, içimi hoş oluyor. 

Adaçayını Kimler Tüketmemeli?

Tansiyonu çok düşük olanlar adaçayını çok sık tüketmemelidir. Şeker hastaları ve düzenli olarak ilaç kullanan kişiler için adaçayı tavsiye edilmemektedir. 

Adaçayı Gastrite İyi Gelir mi?

Adaçayı, antienflamatuar etkiye sahiptir. Bu özelliği ile sindirim ve bağırsak dostudur. Reflü ve gastrit gibi mide rahatsızlıkları olanlar adaçayı tüketebilir.  

Adaçayı Zayıflatır mı?

Adaçayı, doğrudan zayıflatmaz ama verdiği tokluk hissi sayesinde kilo vermeye yardımcıdır. Yağ yakımı sağlar ve metabolizmayı hızlandırır.AHUDUDU

Bazen ahududu denir bazen frambuaz, ama herkesin hemfikir olduğu bir konu var; o da bu meyvenin eşsiz lezzeti. Taze taze yemenin ayrı bir keyif olduğu ahududular, özgün tatları sayesinde birçok tarifi de süslemektedir. Tatlıdan keke, pastadan reçele kadar birçok yiyecekte bu lezzetli meyvenin adını duyabilirsiniz. Görüntüsü ve aromasıyla sahip olduğu ünü hak eden ahududular, sağlığa faydalı yönleriyle de mutfağınızın vazgeçilmezi haline gelecektir.

 • Sindirimi Kolaylaştırır.
 • Bağışıklığı Güçlendirir.
 • Vücuda Enerji Verir.
 • Cildi Besler.
 • Kilo Kontrolünü Destekler.
 • Detoks Etkilidir.
 • Antioksidan Açısından Zengindir.
 • Kan Şekerini Dengeler.
 • Kalp Sağlığını Koruyabilir.
 • İnflamasyonu Azaltabilir.
 • Göz Sağlığını Koruyabilir.

ANASON

Antienflamatuar (iltihap giderici), antimikrobiyal, antioksidan, diüretik (idrar sökücü), sindirim düzenleyici ve sakinleştirici özellikleri bulunan anasonun bilinen çok sayıda faydası vardır. Tıbbi amaçlı kullanımda en yaygın anason faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Sindirim sistemini rahatlatır: Anason; gaz, şişkinlik, mide krampları, hazımsızlık gibi sindirim rahatsızlıklarına iyi gelir. Ayrıca kabızlık ve ishal gibi sorunların giderilmesine yardımcı olabilir.
 • Kolik için faydalıdır: Anason yağı, bebeklerde görülen kolik semptomları için kullanılabilir. Bebeklerin karın ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur ve gaz çıkışını kolaylaştırır.
 • Öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir: Anasonun antiinflamatuar özellikleri, öksürük ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarının hafifletilmesinde etkilidir.
 • Süt üretimini artırır: Anason, gaz sorununa faydasının yanı sıra emziren annelerde süt üretimini artırmak için de tercih edilen ürünlerden biridir.
 • Uyku kalitesini iyileştirir: Anasonun sakinleştirici özellikleri, uyku kalitesinin iyileştirerek rahat uyumanıza katkı sağlayabilir .
 • Antioksidan özellikleri vardır: Anason, antioksidan özelliklere sahiptir ve serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı önlemeye yardımcı olur. Böylece kanser ve kalp hastalıkları gibi oksidatif stres sonucu oluşabilecek hastalıklardan korunmada katkıları vardır.
 • Cilt sağlığına katkı sağlar: Anason yağı, antienflamatuar özelliği sayesinde ciltteki iltihapları azaltmaya yardımcı olur ve cildin daha genç, sağlıklı görünmesinde etkilidir.
 • Diüretik özellikleri bulunur: Anasonun diüretik özelliği, vücuttaki fazla sıvıyı atmaya yardımcı olarak ödem azaltıcı ve idrar söktürücü etki sağlar.
 • Diğer kullanımlar: Anason, ağız kokusu, diş ağrısı, baş ağrısı, stres, artrit (eklem iltihabı) ve sivilce problemleri için de kullanılabilir.
ASMA

1- Varise karşı etkilidir;

Asma yapraklarının toplardamarları güçlendirici etkisi bacaklarda oluşan varislere karşı tedavi edicidir. Asma yaprağının kaynatılarak içilen suyu varis oluşumunu engeller veya olan varislerin tedavisinde kullanılır.

2- Hafızayı güçlendirir;

Stres ve yaşa bağlı olarak zamanla unutkanlıklar başlar. Asma yaprağı ise içerdiği B6 vitamini ile yetişkinlerde hafızayı güçlendirir. Gelişme dönemindeki çocuklarda ise zeka gelişimine olumlu etkileri vardır.

3- Anemiyi önler;

Asma yaprağı, demir minerali bakımından oldukça zengindir. Demir, kırmızı kan hücrelerinde (alyuvar) hemoglobinin oluşmasında önemli bir role sahiptir. Bu etkisi aynı zamanda demirin emilimine katkıda bulunan C vitamini ile de desteklenirse aneminin önlenmesinde büyük bir fayda sağlayabilir. 

4- Göz sağlığını korur;

Üç asma yaprağından oluşan bir porsiyon, vücuda 124 mikrogram A vitamini sağlar. Bu günlük A vitamini ihtiyacınınn %10’dan fazlasıdır. Retinol olarak da bilinen bu vitamin vücudun rodopsin oluşturmasına yardım eder ve böylece loş ışıkta görüş kalitesi artar. Rodopsin karanlık ve loş ışıkta görmeyi sağlayan ve gözlerimizde bulunan bir çeşit proteindir. Bunun haricinde A vitamini antioksidan olarak da iş görür ve bağışıklık sistemini korur, erken yaşlanmayı önler. 

5- Yara tedavisinde kullanılır;

Özellikle iltihaplı yaralarda ve çıbanlarda asma yaprağı tedavisi başarılı sonuçlar verir. Yaralı bölgeye üç dört adet asma yaprağı sarılır. Uygulamanın düzenli devam ettirilmesi sonunda yaralı bölge olgunlaşır ve iltihap boşalır.

6- Eklem ağrılarını hafifletir;

Eklem ağrısı yaşayanlar için de asma yaprağı rahatlatıcı olacaktır. Asma yaprağının sıkılarak elde edilen suyu ağrıyan bölgelere sürülerek ağrıların hafiflemesi sağlanır.

7- Kansere karşı koruyucu özelliktedir;

Vücudun kanseri oluşturan etkenlere karşı savaşabilmesi için antioksidanlara ihtiyacı vardır. Asma yaprağı ise antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Yüksek miktarda A ve C vitamini ve antioksidanlar içeren asma yaprağı vücudu kansere karşı korur.

8- Bağırsakları korur;

Asma yaprağı bağırsak mukozasını koruyabilen ve onarabilen çinko mineralini içerir. Bu sayede, hem diyare probleminde hem de mukoza hasarı olduğunda bağırsağın hızla iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda baş ağrısının dinmesini sağlar. Bu özelliklerinden faydalanmak için birkaç asma yaprağını suda 15 dakika kadar kaynatıp suyunu içebilirsiniz. Asma yaprağı mideye dokunur mu diye bir endişeniz varsa, endişelenmeyin mideye dokunmaz aksine midede iltihap oluşumunun engellenmesinde rol oynar. Ancak aşırı miktarda tüketilmemelidir. 

9- Ağız yaralarını iyileştirir;

Asma yaprağı ağız içinde çıkan aftlara karşı oldukça etkilidir. Antimikrobik özellikleri sayesinde hem aft, hem gingivit gibi diş eti problemlerini hem de ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda diş çürümesine yol açan bakterilerin büyümesini engeller. Bu etkisinden faydalanmak için birkaç parça asma yaprağını suda kaynattıktan sonra soğumasını bekleyin ve bu suyla ağzınızı çalkalayın. 

10- Bağışıklığı güçlendirir;

Asma yaprağının bir diğer etkisi ise bağışıklık sistemi üzerindedir. Yoğun miktarda vitamin içeren asma yaprağı bağışık sistemini destekleyen bitkilerden biridir. Bağışıklık sistemini güçlendiren asma yaprağı hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir.

11- Sindirim sitemini rahatlatır;

Yüksek posalı bitkilerden olan asma yaprağının kabızlığı önleyici etkisi vardır. Böylece sindirim sisteminin daha rahat çalışmasına eşlik eder. Sağlıklı çalışan bir sindirim sistemi ise daha az rahatsızlık vereceği için oldukça önemlidir. Kabızlık kadar ishalin tedavisinde de asma yaprağı etkilidir. İshal tedavisi için yaprak doğrudan tüketilmelidir. Posalı yapısı bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar.

12- Alzheimer Hastalığına karşı koruyucudur;

Yapılan laboratuar çalışmaları asma yaprağı içerisinde bulunan bileşenlerin alzheimer hastalığına karşı tedaviye destek verdiğini ortaya koymuştur. Alzheimer hastalığına neden olan beta amiloid plakalarının beyinde birikmesini engellediği gözlemlenmiştir.

13- Enerji verir;

Hem gıdalardan hem de çevre koşullarından dolayı biriken toksinler zamanla yorgunluk ve halsizlik gibi durumları ve hastalıkları beraberinde getirir. Asma yaprağı kürünün toksin atıcı etkisi vardır. Vücuttan toksinlerin uzaklaştırılması daha enerjik hissettirir.

14- Hemoroid tedavisinde kullanılır;

Asma yaprağının toplardamarları toparlayıcı etkisi varislerde olduğu kadar hemoroid tedavisinde de etkili. Hemoroid tedavisi için asma yaprağının demlenmesinden elde edilen sıvı her gün düzenli olarak tüketilmelidir.

15- Safra ve böbrek taşlarını düşürür;

Ağrılı ve zor bir süreç olan safra ve böbrek taşı tedavisinde asma yaprağı suyu kullanılabilir. Asma yaprağı kesilirken elde edilen su safra kesesi ve böbrekte oluşan taşların düşürülmesinde etkilidir. Bu suyun her gün bir kahve fincanı kadar içilmesi taşların düşürülmesini hızlandırır.

16- Saç ve cilt sorunlarını önler;

Akne ve sivilce sorunu yaşayan ciltlerde ve cansız saçların güçlendirilmesinde ise asma yaprağının budanan suyu kullanılır. Saçlarda yaşanan kepek sorununa büyük ölçüde çözüm getirir. Banyo sonrası temiz ve nemli saçlara püskürtme yöntemi ile asma yaprağı suyu uygulamak saçların parlak görünmesini sağlar. Asma ağacı budanırken çıkan sıvı bir şişede toplanır. Sorunlu bölgeye bu sıvı ile uygulama yapılır. Bu sıvı ne yazık ki çok az miktarda çıkar.

Alternatif olarak asma yapraklarının kaynatılmasından ve demlenmesinden oluşan su kullanılabilir. Bir diğer yöntem ise asma yaprağının kendisini sıkarak öz suyunu çıkarmaktır. Ezerek çıkarılan su bir pamuk yardımı ile cilde sürülür. Asma yaprağının sıkılarak edilen suyunun tonik özelliği vardır. Kirpikler bu su ile temizlendiğinde diplerinde oluşan kepek sorunu çözülür.

17- Alkol tedavisinde kullanılır;

Alkolü bırakmak isteyenler asma yaprağı kürü uygulayabilirler. 10 adet asma yaprağı bir bardak su ile kaynatılır ve ılındıktan sonra her gün düzenli olarak tüketilir. Asma yaprağı kürünün alkolden tiksindirici etkisi vardır.
AVOKADO

Çok kalorili olmasına rağmen içerdiği Glutathion süper bir hücre koruyucusudur, çünkü en iyi antioksidanttır. Antioksidantlar hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatırlar ve kanseri önlerler. Tüm meyveler arasında protein bakımından en zengin olanıdır. Bol miktarda E vitamini de içerir. Bu vitamin kalp ve deriyi koruyarak dolaşımı düzene sokar. Ayrıca potasyum ve B6 vitamini de içerir. Kadınlar açısından çok gereklidir.AYRIKOTU


İdrar söktürür. Böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Buralardaki iltihapları da giderir.AYVA


İshal ve dizanteriyi keser. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. İnce bağırsak iltihabını giderir. Kanı temizler. Çarpıntıyı dindirir.

Visited 2 times, 1 visit(s) today