Alfa Romeo ve Haçlı Seferleri

Beğendiysen Paylaş.

Alfa Romeo markası, 1910 yılında İtalya’da Nicole Romeo tarafından kurulmuş bir otomobil üreticisidir.1986’da yönetim FIAT’ın eline geçmiştir. Alfa, herzaman diğer üreticilerden ayrılmak istemiş; sloganını ise “Ruhumuz olmadan sadece birer makineyiz.” olarak benimsemiştir. Her ne kadar kendini diğer üreticelerden ayırsa da; amblemindeki detaylar, dönem dönem tartışma konusu olmuştur.

Peki ama, Alfa Romeo’nun Haçlı Seferleri ile ne alakası var?

alfa romeo

Amblemin sol tarafında ki bir haç, sağ tarafta ise Hıristiyanlığı ve Haçlı Seferleri’ni sembolize eden bir yılan ve yılanın ağzında ki de “MÜSLÜMAN bir ÇOCUK!”

Almanca bir kaynakta, yılanın ağzındakinin çocuk olduğu yazıyor:

“…das rote Kreuz aus dem Stadtbanner und die Schlange aus dem Wappen der Visconti. Eine Viper frisst ein Kind – Symbol aus der Zeit der Kreuzzüge im 12. Jahrhundert.”

Tercümesi: “…Visconti’nin* ambleminde ki kırmızı haç ve yılan. Bir Viper* çocuğu yiyor – sembol 12. yüzyılda ki Haçlı Seferleri’nden kalmıştır.”

* Visconti: Alfa Romeo firmasını kuran ailenin soyadı.

* Viper: Bir yılan türünün ismi.

Alfa Romeo

Alfa’nın resmi web sitesinde bu figürün anlamı orjinal dilde “The right hand portion shows the Visconti serpent/dragon devouring an enemy.” şeklinde geçiyor. Anlamı ise; “Amblemin sağ tarafı Viskonti yılanı/ejderhası tarafından yenilen düşmanı göstermektedir.”

Alfa Romeo

Viscanto ailesinin aile arması.

İngilizce bir kaynakta ise yılanın ağzındakinin çocuk olduğu değil ama Arap olduğu yazıyor:

“The coat of arms of the Visconti family, showing a snake swallowing a Saracen* (Arab). This had been a popular motif for military standards during the crusades of the 1100s and 1200s.”

Türcümesi:”Visconti ailesinin armasındaki yılan, bir arabı yerken görülmekte. Bu 1100´lü ve 1200´lü yıllarındaki haçlı seferlerinde popüler bir askeri motifti.”

* Saracen: Avrupalıların ortaçağda, Abbasilere ve Şam civarındaki Müslüman Araplara verdikleri isimdir.

Aynı sembolü gösteren bir heykel:

Alfa Romeo, yılan, çocuk, heykel

Ve resimdeki şövalyenin sırtında da aynı sembol:

alfa romeo

Sembolün zamanla değişimini gösteren bir resim:

Alfa Romeo

Batının bilinçli olarak kullandığı sembollere; Coca Cola, Windows XP, dolar ve daha nicelerini ekleyebiliriz.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir