AMAZON’UN MACUXİ KIZILDERİLİLERİ VE İÇ DÜNYA

Beğendiysen Paylaş.

Ya Jules Verne’nin klasik “Dünyanın Merkezine Yolculuk” hikayesi doğruysa? Ve bir yerde, yeni bir dünya keşfedilmeyi bekliyorsa? Farklı canlıların gezegenimizin derinliklerinde yaşadığı bir yer, eski kültürlerin ve medeniyetlerin var olduğu bilinmeyen bir yer varsa?

Macuxi Kızılderilileri Amazon’da Brezilya, Guyana ve Venezuela gibi ülkelerde yaşayan Kızılderililerdir.

Efsanelerine göre onlar , Güneş’in çocuklarının torunları, ateşin yaratıcısı ve hastalığın koruyucusular.

1907 yılında Macuxiler, bir ses duydular ve iç dünyaya ulaşmak için seyahat ederek bir mağaraya girdiler.

Orada, “dünyanın öbür tarafında, iç topraklarda” yaklaşık 3-4 metre yüksekliğinde dev ve canlı yaratıklar keşfettiler.

Macuxilere göre, bu devlere, yabancıların “iç dünyaya” girmelerini engelleme görevi verildi.

Maxuciler yolculuklarının üçüncü gününden sonra, meşalelerini geride bıraktılar ve duvarlara tutturulmuş mağaralarda zaten mevcut olan ışıklarla aydınlatılan İç Dünya’nın yolculuklarına devam ettiler.

4-5 günlük seyahatin ardından mağaraya giden insanlar kilo ve vücut kütlesini kaybetmeye başladılar ve çok daha hızlı hareket etmeye başladılar.

İç Dünya içinde ağaçların yiyecek üretebildiği yerler vardı. Macuxi, cajúes meyvesi, meşe, mango, muz ve bazı daha küçük bitkilerle beslendiklerini, ancak dünyanın içinde 6-7 gün yürüdükten sonra bunlara ulaşabilmenin mümkün olduğunu söyledi.

Daha fazla Macuxi insanı İç Dünya’ya taşındıkça, daha geniş bitki örtüsü alanları gözlemlendi ve keşfedildi. Ancak tüm alanlar yeşil ve müreffeh değildi. Macuxi halkı, kaynar taşlar ve “azoge” akıntıları (sıcak ve asit) olanlar gibi bazı yerlerin son derece tehlikeli olduğunu ve kaçınılması gerektiğini söyledi.

Macuxi’nin sözlü efsaneleri, bu dev odalardan geçtikten sonra yolculuğun yarısını geçirdiklerini ve dikkatlice hareket etmeleri gerektiğini söyleyerek devam etti, çünkü insanların uçmasına neden olabilecek gizemli “hava” ile karşılaşma olasılığı vardı.

Yolculuğa devam ederek Dünya’nın içinde devlerin yaşadığı bir yere ulaştılar. Orada, Macuxi kaşifleri insan kafası büyüklüğünde elmalarla beslenen devlerin, insan yumruğu büyüklüğünde üzümler, devler tarafından yakalanan ve Macuxi’ye hediye olarak verilen lezzetli ve devasa balıkları birlikte yediler.

Macuxi’nin, İç Dünya’nın girişini koruyan “yeraltı dünyasının koruyucuları” olduğu söylenir ve efsaneleri, dünyadaki inanılmaz güç ve zenginlikle dolu bir topraktan bahseder.

Bu efsane, elbette, birçok kişi tarafından sadece başka bir hikaye, başka bir ata hikayesi olarak kabul edilir.

Bunun başka bir efsane olması mümkün mü? Yoksa Macuxi kabilesi ve efsanelerinde daha gizemli bir şey var mı? İç Dünya’nın, dünyadaki birçok eski medeniyet ve kültürde var olduğu söyleniyor.

Gezegenimizi dolduran dev yaratıkların varlığı, dünyadaki düzinelerce eski kültürde bulunan ve aynı zamanda  dini metinlerde bulunan başka bir gerçek.

Macuxi efsanelerinin gerçek olması ve Amazon’da bir yerde iç Dünya’ya bir giriş olması mümkün mü?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir