Bir Aile Laneti Silsilesi: Kennedy Ailesinin Lanetler Zinciri

Kennedy ailesini hepimiz biliriz, bilmesek bile en azından adlarını bir çok kez duymuşuzdur. Hatta ABD’nin suikaste kurban gitmiş genç başkanı John F. Kennedy  bizlere daha aşina gelebilir. John F. Kennedy Amerika’nın ilk Katolik başkanıydı. Bir seyahatinde eşi ile arabasının arka koltuğunda otururken biri boynuna biri başına olmak üzere iki kurşuna kurban giderek hayatını kaybetmişti. Öyle ki cinayet henüz aydınlatılamadı. Cinayetle ilgili neredeyse sayısız tane komplo teorisi mevcut. Jonh F. Kennedy’nin başına gelen bu kötü olayı ailenin başına gelen kötü,lanetli olaylardan sadece ve sadece bir tanesi. Bu yazımızda Kennedy ailesinin başına gelen lanetleri ve kötü olayları inceleyeceğiz.

Başkan John F. Kennedy suikastinden sonra gözler ailenin geçmişine ve geçmişinde ki garip cinayetlere çevrildi. Kennedy suikasti bunlardan sadece bir tanesiydi. Hatta öyle ki ailenin başına gelen lanetler Kennedy Trajedisi ve Kennedy Laneti gibi kavramları hayatımıza soktu.

12 Ağustos 1944 tarihi aslında lanetin kronolojik olarak başlangıcı kabul edilebilir. Bu tarihte başkanın babası Joseph, Afrodit Operasyonu kapsamında uçağının Doğu Suffolk üstünde infilak etmesi sonucu hayatını kaybetti.

  • 13 Mayıs 1948 – Başkan’ın kız kardeşi Hartington Markizesi Kathleen Cavendish Fransa’da bir uçak kazasında öldü.
  • 23 Ağustos 1956 – Başkan’ın eşi Jacqueline Bouvier Kennedy ölü bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Bebeğe Arabella adını verdikleri Arlington Ulusal Mezarlığı’nda ki mezar taşında ortaya çıktı.
  • 09 Ağustos 1963 – Başkan’ın henüz iki günlük oğlu Patrick Bouvier Kennedy hayatını kaybetti.
  • 22 Kasım 1963 – Başkan John F. Kennedy, Dallas’ta Lee Harvey Oswald tarafından suikaste kurban gitti.
  • 18 Temmuz 1969 – “Chappaquiddick Kazası” diye tarihe geçen olayda şoför koltuğunda Ted Kennedy’nin oturduğu araç köprüden geçiş sırasında nehre uçtu. Ted Kennedy’nin sağ çıktığı araçta yolcu koltuğunda oturan Mary Jo Kopechne hayatını kaybetti. Ted Kennedy’nin ağabeyi Robert Kennedy’nin seçim kampanyasında çalışan Kopechne’nin davetli olduğu bir partiden yanına anahtarları ve çantasını almadan ve hiç kimseye haber vermeden gizlice çıkmış olması akıllarda soru işareti olarak kaldı.
  • 7 Şubat 2005 – Başkan’ın kızkardeşi Rosemary Kennedy,  23 yaşında babası tarafından lobotomi (lökotomi olarak da bilinen beyin cerrahisi işlemidir. Beyindeki ön lobların uçlarındaki prefrontal korteks bağlantıların kesilmesi sonucu uygulanır.) yaptırılması nedeniyle hayatının sonuna kadar bakıma muhtaç kaldı.
  • 16 Eylül 2011 – Başkan’ın yeğeni ve Ted Kennedy’nin kızı Kara Kennedy Allen, Washington’da bir spor salonunda egzersiz yaparken geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
Visited 1 times, 1 visit(s) today

1 comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir