Gece Tanrıçası Nyx

Nyx (Niks) Gece Tanrıçası

Tüm zamanların ve evrenin başlangıcı olan Khaos’tan (İlk Tanrı) meydana gelen güzeller güzeli ”Nyx”; gecenin, surete bürünmüş halidir. Kendisi aynı zamanda, yunan mitolojisindeki Tanrıçaların ilklerinden sayılır.

Gaia’ da doğmuş olup, Hades’in yer altı dünyasında, derinlerde yaşamaktadır. Sembol edilirken ay ve yıldız kullanılır. Nyx, çok güçlü olmasına rağmen olayların içinde fazla bulunmamıştır. Nyx’i güçlü yapan en önemli şeyin, diğer Tanrı ve Tanrıçaların sahip olmadığı özel güçlere sahip olduğu söylenir. Nyx insanlara da iyilik veya kötülük yapabileceği gibi onları uyutabilir ve öldürebilirdi.

Diğerleri onunla uğraşmak ve kızdırmak istemezlerdi. Öyle ki; Zeus’un bile tek korktuğu Tanrıça olduğu söylenir. Çünkü, Nyx güçlü ve bilge bir Tanrıçadır. ”Aytaşı” onun adanan ve onurlandırmak için kullanılan bir eşyaydı. Kullanılmak için genellikle dolunay beklenirdi. İşkencenin ve nefretin merkezi Tartarus’ta yaşayan Nyx; kötü Tanrıça olarak anılmaz.

Nyx’in çocukları

Nyx, Khaos’tan doğma olan ”Eresbus (Karanlığın Tanrısı)” ile evlenmiştir. Nyx’in; Aether (ışık) ve Hemera (gün) isimlerinde iki çocuk dünyaya getirdiğine, bu sayede gece ve gündüzün oluşup, döngü halinde devam ettiğine inanılır. Hemera ve Aether, Nyx’in karşıt halidir. Nyx geceyken, onlar gündüzdür. Bunun haricinde Nyx; ”Oneiroi” diye adlandırılan Tanrıları(karanlık ruhlar)’ı yaratmıştır. Oneiroi; kader olarak da anılır. Kader; Nemesis (İntikam Tanrıçası), Keres (Ölüm Tanrıçası), Geras (İhtiyarlık Tanrısı) ve Moros (Felaket Tanrısı) isimlerindeki Tanrı ve Tanrıçalardan oluşur.

Nyx’in daha sonra; Thatanos, Momus, Apate, Philotes, Geras, Eris, Hypnos ve Fates gibi Tanrı ve Tanrıçalar da doğurmuş. Bunlardan Hypnos (Hipnoz) daha çok anılır. Hypnos; Uyku Tanrısıdır.

Hypnos ve Zeus’un bir hikayesi

Zeus’un eşi olan Hera; Zeus’a komplo kurar ve Hypnos’tan onu uyutmasını ister ve baskı yapar. Sonunda Hypnos bunu kabul eder. Fakat; Hypnos’un gücü Zeus’u uyutmaya yetmez ve plan başarısız olur. Bunun sonucunda çok öfkelenen Zeus; Hypnos’u yakalamak için onu aramaya başlar.

Zeus’un öfkesinden korkan Hypnos; onun gazabından kaçmak için annesinin (Nyx) mağarasında saklanır. Zeus’un Nyx’e karşı olan korkusu onun mağaraya girip Hypnos’u yakalamasını engeller. Hypnos’u bırakıp Olimpos Dağı’na geri döner.

Visited 4 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir