İkinci Dünya Savaşı Bitmesine Rağmen 29 Yıl Savaşmaya Devam Eden Japon Askeri Hiroo Onoda

İkinci Dünya Savaş‘ı sırasında Japonya büyük bir alana geniş çapta bir saldırı başlatmış, Çin ve Filipinler’de oldukça etkili olmuştur. Japon savaş makinesi Güney Asya’da etkili olması, Amerika’ya karşı Çetin bir savaşa tutuşmasına rağmen Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan İki atom bombasıyla teslim olmuş ve savaştan tamamen çekilmiştir.
Japon İmparator Hirohito‘nun, General McArthur‘a teslimiyet belgesini imzalaması ve önünde eğilmesinin yaşandığı günlerde Pasifik açıklarında savaşın bittiğini bittiğinden haberi olmayan ve hala savaşa devam eden Japon askerleri bulunmaktaydı. Bu askerlerden biri de Hiroo Onoda‘ydı.


Hiroo​ Onoda, Filipinler’in başkenti Manila’nın 75 mil güneyinde bulunan Lubang Adasına çıkarılmış Sugi tugayına bağlı askerdi. Amerikalılar savaşın sonuna doğru Pasifik adalarına çıkartma yapmaya başlayınca, Japonlar taktik değiştirmiş ve ormanları gizlenerek Gerilla savaşı yürütme başlamışlardı. Lubang adasında da sıra aynı şekilde gerilla savaşına devam eden askerler bulunmaktaydı.
1945 Şubat’ında müttefik kuvvetler Lubang’a gelip Japon savunmasını hızlıca dağıtılır. Bu karışıklığın üzerine komutanı Binbaşı Taniguchi, Onoda ve 3 arkadaşına kesin bir Emir verdi. “Gördüğünüz ormanda çekilin ve Savaşa koşulsuz şartsız devam edin. Kesinlikle intihar etmek yok. Her ne şartta olursa olsun savaşa devam edeceksiniz. Burada gerekirse Hindistan cevizi yiyerek yaşayacaksınız. 3 yıl da sürebilir bu durum 5 yılda. Ancak ne olursa olsun sizin için geri döneceğiz. Siz İmparator ve Japonya adına bu savaşı devam edeceksiniz.” Dört asker Hiroo​ Onoda, Yuichi Akatsu, Soichi Shimada ve Kinshichi Kozuka emri uygulamaya ve savaşmaya devam ettiler.
Tabii Amerikan ordusu Pasifik adalarındaki askerlerin savaşın bittiğinden haberinin olmadığını bildiği için Uçaklarda İmparatorun imzaladığı teslim belgesini ve savaşın bittiğini ilan eden belgeleri dağıtmaya başladılar.

Onoda Bildirilere Kulak Asmıyor


Hiroo​ Onoda ve Arkadaşları bu bildirileri gördüklerinde, bunun Amerika’nın bir oyunu olduğunu ve Onları yıldırmaya hedeflediklerini düşündüler. 4 asker gerilla savaşlarına devam ediyor, karşılaştıkları askerlerlde çatışmalara giriyor, köylüleri Yaralıyor, yağmalıyor ve cephanelerini koruyorlardı.
Hatta Bu dört Japon askerleri uçaklardan düşen gazetelere bakmışlar, akrabalarından gelen fotoğrafları görmüşler ve savaşın bittiğini ilan eden bildirileri okumuş olmalarına rağmen bunları müttefiklerin zeki bir aldatmacası olarak görüyorlardı. Onlara göre bu broşürler müttefiklerin kendilerine yıldırmak için izlediği bir Propagandaydı.

Savaşın Bittiğini Yazan Bildiriler

Ilk Fire Verildi


1949 Eylül’ünde Akatsu askerlerine yakalandı ya da bir başka deyişle teslim oldu. Onun ihanet ettiğini düşünüyordu geri kalan üç asker.
Üç kişi kalmalarına rağmen aynı istikrar ve inatla askerler savaşmaya devam etti. 1953’te Shimada da bir çatışmada bacağından vuruldu. Ancak iki arkadaşı tarafından orman şartlarında tedavi edildi ve tekrar devam etti. 1954 yılına gelindiğinde ise o kadar şanslı olamadı ve yine Filipin askerler ile girdiği bir çatışmada öldürüldü.
Bu kaybın ardından Onoda ve Kozuka gerilla faaliyetlerini birlikte sürdürmeye devam ettiler ve 19 yüzyıl boyunca ormanda zor şartlarda tek başlarına tek başlarına hayatta kalıp savaşa devam ettiler. Kalan iki asker Japon ordusunun sonunda adayı mütteliklerden temizleyeceğini ve kendi gerilla taktiklerini Çok işe yaradığını düşünerek, Bu inançla Sabotaj ve saldırma faaliyetlerini devam ettiler. Bu müddette muz ve hindistancevizi yakıyorlar , mermi barutlarını kullanarak ateş yakıyorlar ve bazen kuş yakalıyarak hayatta kalmaya çalışıyorlardı.Onbaşı Shimada’nın öldürülmesinden 19 yıl sonra Ekim 1972’de Onoda ve Kozuka düşmanın ! besin stoğunu sabote etmek için çiftçiler tarafından toplanan pirinçleri ateşe verdi. Bu Sabotaj eylemi Filipinli bir polis devriyesi tarafından fark edilince Çatışma çıktı ve bu çatışmada Kozuka öldürüldü. Onoda da ormana geri döndü ve saklanmaya devam etti

Japonya Farkına Varıyor


Kozuka’nın ölüm haberi Japonya’ya hemen ulaşmıştı. Japonlar şoka girmişti. Çünkü 13 yıl önce resmen ölü sayılmış bir Japon askeri yeni öldürülüyordu ve savaşın bitmesini 27 yıl geçmiş olmasına rağmen hala yaşadığını göre son kalan asker Onoda’nın da yaşadığına hükmedildi ve ardından bir arama tarama faaliyeti başladı.


Onoda San’ın Savaşı Bitiyor


Lubang adasına gelen gönüllüler, Onoda‘yla irtibata geçmek için her yolu denedi. Arkadaşları anonslar etti ancak Onoda hala Amerika’nın hala onu kandırmak için oyunlar oynadığını düşünüyordu. Onoda hala savaşa devam ediyor, Ateş açıyor köylülere göz açtırmıyor ve elinden geldiğince hala düşman gördüğü kişilere zarar vermeye çalışıyordu.
En sonunda 1974 Şubat’ında Onoda bir buçuk yıl ormanda yalnız kaldıktan sonra Norio Suzuki adında bir üniversite öğrencisi onu bulabildi ve “Onoda San Savaş bitti Japonya teslim oldu artık sende teslim olmalı ve ülkene dönmelisin” dedi. Onoda da komutanının kendisine Emretmediği sürece teslim olmayacağını söyledi. Suzuki daha sonra ona yaklaşık iki hafta sonra burada buluşalım teklifinde bulundu. İki hafta sonra belirtilen yerde buluştuklarında Suzuki’nin yanında ona o dönem Savaş emrini veren Binbaşı Taniguchi de bulunmaktaydı. Taniguchi askerliği bırakmış ve Kitapçılık yapmaktaydı yaşlanmıştı. Onoda, eski komutanını gördüğünde hazır ola geçti ve “Teğmen Onoda göreve hazır Komutanım” dedi.


Taniguchi gözyaşları içerisinde savaşın bittiğini ve insanlara artık zarar vermemesi gerektiğini söyledi. 1-2 anlık sessiz öfkenin ardından OnodaAhisaka 99 marka tüfeğini ve Kalan 500 fişeği çıkarıp binbaşıya uzattı. Ardından Bu yürekli asker Filipin ordusuna teslim oldu 10 Mart 1974 de. Onoda’ın Savaşı sona ermiş bulunmaktaydı. Teslim olduğunda tam 52 yaşındaydı. 29 yıl boyunca ufak bir adada ormanlık bölgede her türlü zor koşullar altında İnançla savaşmaya devam etmiş ve kendisine verilen görevleri fazlasıyla yerine getirmişti. Bu süreçte hiç vazgeçmemiş aynı ilk gün  ki azim, inat ve kararlılıkla ve kendi Savaşına devam etmişti.

Onoda Japonya’ya Geri Dönüyor


1974’te Filipinler başkanı Markos, Onoda ve Arkadaşları’nın 29 yıl boyunca 30 kadar Filipinli asker ve polis öldürmesine, bir o kadar da bir o kadar da güvenlik görevlisini yaralanmasına rağmen onu Filipinler’de işlediği suçlardan dolayı bağışlamasını üzerine Onoda ülkesine döndü ve Japonya’da kahraman gibi karşılandı. Artık yaşlanmış olan anne ve babasını gördü. Anne ve babası Onoda’ya Filipinler’de öldüğüne inandıkları zaman yaptırdıkları mezarını gösterdi
Onoda’ya yaşadıkları oldukça ağır gelmişti. Bu sebepten huzur bulmak adına Brezilya taşındı. Orada Çiftlik kurarak hayatına devam etti. Ardından 1996’da bu Lubang’a geri dönerek bir okula 10 bin dolar bağışla bulunmuştur. Daha sonra Japonya‘ya geri dönen Hiroo Onoda, 16 Ocak 2014 de Tokyo’da 91 yaşında zatürreden ölmüştür. Ardında müthiş bir inat, bağlılık ve azim öyküsü kalmıştır.

Onoda’nın Ölmeden Önceki Fotosu

Teslim olmak yok 30 yıllık savaşım” adlı otobiyografisi de yayınlanan Onoda, Aslında tek başına Japonların asıl bağlılık ve kararlılık abidesi olduklarını gösteren ve İkinci Dünya Savaşı’nın en ilginç kahramanlık hikayelerinden birinin sahibidir. 29 yıl boyunca Savaşına devam etmiş ve onu bu kararından hiçbir şey alı koyamamıştır. Teğmen Onoda, Ülkemizde geçtiğimiz yıllarda Kim Milyoner Olmak İster adlı bilgi yarışmasında sorulan bir soruya da konu olmuştur.

Visited 3 times, 1 visit(s) today

2 comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir