ŞEHİT Rock gitaristi Ümit Yılbar

Beğendiysen Paylaş.

Bu zamana kadar yüzlerce Şehit hikayesi okumuş dinlemişizdir. Hikayesi beni çok etkileyen kişilerden biri de kimine göre gördüğü bir rüya, kimine göre gayet bile isteye, her şeyi geride bırakarak sınıra giden, Kadıköy’ün uzun saçlı Rock gitaristi Ümit Yılbar’ın hikayesidir..

Kıvırcık uzun saçları ve sürekli gülen yüzüyle, ülkemizin yetiştirdiği en yetenekli gitaristlerden biri olan Ümit Yılbar Pentagram grubunun düğün salonlarında konser verdiği zamanlardaki gitaristiydi.1988’de Ümit Yılbar, Pentagram’a katıldı. Hani derler ya ”on parmağında on marifet” diye işte Ümit Yılbar onlardan biriydi. Müzisyenliği dışında, iktisat fakültesini bitirmiş, disk atma dalında milli atlet, aynı zamanda kayak da yapıyordu. Ama müziğe olan aşkı hep başkaydı.

Ümit Yılbar dönemin ‘’Bağıran çocuklarından’’dı. Dönem öyle bir dönem ki, gerici bazı kesimler tarafından uzun saçlı olan bütün erkekler “kız gibi”; sert müzikler dinleyip siyah giyinenler ise “satanist” olarak yaftalanıyordu. Ümit Yılbar da bu gericilikten uzun saçı, küpesi, icra ettiği müzik tarzından dolayı yer yer nasibini almıştı. Fakat hakkında ne söylenirse söylensin hiçbir şey Ümit Yılbar’ın milletine ve vatanına olan sevgisene ket vuramamıştı.

Yıl 1993 Pkk ile mücadeledeyiz. Ümit Yılbar Pentagram’da çalarken ani bir kararla askere gitmek, Vatan borcunu bir an önce ödemek istemişti. Siyahları çıkartıp yeşil üniformayı giymek için can atıyordu. Doğu’ya gitmek istiyordu. İlk adım olarak Yedek Subay’lık sınavına girdi.

Sınava giderken takmış olduğu gözlüklerini evde bırakıp,yerine lenslerini taktı. Sınavdan başarı ile geçip Gönüllü Komando oldu. Eğitimde derecesi vardı. Ama o düşmanın karşısına dikilmek istiyordu. Bunun için derecesini düşürdü. Neticesinde istediği oldu..

Ümit Yılbar Asteğmen olarak Siirt’in Eruh İlçesine bağlı Bağgözü Jandarma Komutanlığı’na tayin oldu. Hatta askerler yeni gelen komutanları için Karakol’un bahçesinde bir hoş geldin yemeği dahi verdiler.

Çatışmadan çatışmaya giderken ailesine de ihmal etmiyor, annesine daima gülen yüzünün fotoğraflarını yolluyor, onlara iyi olduğunu yazıyordu.

Terhisine az kalmıştı 17 Kasım 1993’te asker ocağından annesinin kucağına dönecekti. Fakat takvim 25 Eylül 1993’ü gösterdiğinde Asteğmen Ümit Yılbar,Yassı Dağda teröristlerle girdiği çatışmada şehit oldu. Henüz 26 yaşındaydı.

Dönemin Komutanlarından, Terörle mücadeledeki başarısının yanı sıra yanında gezdirdiği tamburalı şarjörlü piyade tüfeği nedeniyle “Tamburalı Paşa” olarak bilinen Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı Ümit Yılbar’ın da komutanıydı.

Emekli Korgeneral kaleme almış olduğu “Güneydoğu’da Unutulmayanlar” kitabında Ümit Yılbar için aynen şunları şöylemiştir.

En büyük tutkusu Rock, Vatan sevgisi ise her şeyi olan Ümit Yılbar’ın ölümünden sadece 11 gün önce, vatana duyduğu sevgiyi anlatmak için kaleme almış olduğu, şehadetinin ardından eşyalarının arasında bulunan şiir ise şöyledir:

“Bilmiyordum dağların bu kadar dik olduğunu

Bilmiyordum gecelerin bu kadar uzun olduğunu

Bilmiyordum zamanın bu kadar yavaş geçtiğini

Ama biliyordum içimdeki vatan sevgisini.

Biliyordum içimdeki aşkı.

Kanımı istersin toprağım

Yoksa cesedimi mi Yeter ki sen susa

Suyun olurum senin.

Tasmasından bağlanmış çılgın köpek gibiyim

Salıvermiyorlar ki gideyim

Bilmiyorlar mı ki ben Türk evladıyım

Bırakın ben ölmeye gideyim

Ben koymuşum bu yola baş

İsterse düşsün kafama taş

Vazgeçmem bu yoldan arkadaş

Gelsin yedi düvel ezerim hepsini..”

Ölümünün ardından Grubu Pentagram, ‘’Fly Forever’’ şarkısını ona adadı. Yılbar’a adadıkları şarkılarında şu sözler geçiyordu: ‘’Tutkunu kullan ve uç! Sonsuza kadar uç…’’

Bugün geldiğimiz noktada ise “birleştirmek ve kardeşlik” adı altında, “bölücülüğü” sempatik göstererek yıldızı parlatılan sözde sanatçıların yanında Ümit Yılbar gibi vatanı için canını veren isimlerin unutulması ya da unutturulması da ayrı bir utanç ve hüzün kaynağıdır.

Yemiş olduğu onca hakarete, dışlanmaya, kurulan onca kumpasa, onca yalana, dolana ihanete rağmen vatanından bir an olsun vazgeçmeyen tüm şehitlerimizin, tüm vatan evlatlarının aziz ruhları şâd olsun.

Pentagram grubunun sevdiğim bir şarkısı ile son vererek, bir nevi kendisine selam durarak bitiriyorum.

KAYNAK: Twitter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir