Tanrıça Hekate kimdir?

Hekate; titan soylu Perses ve Asteria’nın kızıdır. Büyücüler ve falcılar bazı cadılar ve çeşitli satanizm grupları özel günlerde Tanrıça Hekate’yi onurlandırmak için çeşitli ritüeller yaparlar. Hekate; yolda kalanların, büyücülerin, cadıların, paganların tanrıçasıdır.

Hekate’nin çeşitli sembolleri vardır. Bunlar köpek, hançer, anahtar.
Hekate sadece mitolojik olarak değil diğer kayıtlarda da 3 kişi olarak geçer. Buna bazı kaynaklar ”Trimorphis” de der. Peki kimdir bu üçlü Hekate, Artemis ve Selene genel olarak bu üç tanrıça mitolojide ve okült kitaplarda ay Tanrıçaları olarak da geçer. Bazı kaynaklara göre Mısır’daki bereket tanrıçası olan Hekate bugün bizim merceğimiz altına girecek.

Hekate’nin geçmişi o kadar karışık ki onun hakkında bulabileceğiniz tek doğru bilgi her daim Tanrıça olduğudur. Hekate’nin aslında kökeni titan olan soyunu reddettiği ise uzun yıllar konuşulmuş. Hekate için aynı zamanda karanlığı aydınlatan ve etrafa bilgelik saçan bir Tanrıça olarak da bahsediliyor. Bir iddiaya göre o dönemlerde Demeter’e çocuğunu bulma konusunda yardım ediyor…

PEKİ HEKATE NEDEN CADILARIN TANRIÇASI?

Evet cadıların Tanrıçası dedik ama neden olduğunu söylemedik. Çünkü Hekate de kendi dalında mükemmel bir şifacı cadı. Bitkilerle iksirler oluşturan ve oluşturmakla kalmayıp iyileştiren bir Tanrıça cadı.

O dönem Hades’in krallığına rahatça giren Hekate aynı zamanda iki dünya arasında köprü olarak da görülüyordu. Cadılık kavramının kötü ve korkunç gösterilmesinden sonra Hekate de korkulan bir figür haline geldi..

Halbuki şifacı bir cadıydı…

Visited 23 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir