Virüs Savaslari

Paylaşın

Dikkatinizi çekti mi? Korona virüsü, dünyanın hiçbir ülkesinde fakir mahallerde yok, varoşlarda yok. İlk bulaşanlar; bakanlar, iş adamları, sporcular. Hatta İngiltere kraliyet mensupları. Neden?

Nedeni şu: Çünkü virüsün kaynağı, havaalanları. İlk çıkışı Çin’deydi. İlk çıkış yeri Hubei, hareketli ve turistik bir bölge. Çin’de ki birçok ulaşım aracının kesiştiği nokta. Bu yüzden VİRÜSÜ ATANLAR, Çin’e yayılması için uygun bir yer olarak seçmiş olabilir. Nitekim Aralık ayında başlayan virüsün yayılması, çok kısa zamanda önce bölgede 60.000 civarında insana daha sonra Çin’in diğer bölgelerine de yayılmaya başlamış.

Çin, Aralık ayından bu yana virüsle boğuşuyordu. Bu ara Amerikan başkanı, Çin’deki bu olayla alay etmişti. Seviniyordu; çünkü Çin, ekonomik olarak sıkıntıya düşmüştü. Avrupa ülkeleri de olaya sessiz kaldı. Yine ekonomik nedenlerden… Bazı kesimler ise Çin’in intikam alacağından bahsediyordu. Nitekim üç ay içerisinde 81.000 civarındaki vaka sayısı durduruldu. % 90 hasta iyileştirildi. 3.300 civarında insan öldü. Çin, bir taraftan virüsle boğuşurken intikamını da aldı.

Muhtemelen Amerika kaynaklı olabileceğini düşündü. Çünkü Çin ile birlikte İran, Türkiye ve Arabistan’da görülen virüsün kaynağı kolayca anlaşılabilirdi. Havaalanlarına atılan virüs, muhtemelen İstanbul havaalanının dış hatlarına atıldı. Turizm mevsimi olmadığından transit gidişlerden dolayı diğer ülkelere de yayıldı. Arabistan’ın da Cidde ya da Medine havaalanlarına atılması ile umreciler kanalıyla diğer İslam ülkelerine yayılması sağlandı.

coronavirus, covid19

İranlılar umreye gelmediğinden muhtemelen İran’da yine bir havaalanına virüs atıldı. Çünkü ikinci yoğun yayılma, İran’da oldu. İran’da da 66.000’lere dayanan yayılma oldu. İran, yaptığı mücadele sonucu hastaların % 50’ye yakınını iyileştirdi. Ölü sayısı ise 4.000 civarında.

Savaş dedim… İşte şimdi savaş başladı. Çin, muhtemelen Amerika’da New York ve Washington şehirlerinin havaalanlarına, Avrupa’da ise İtalya, Almanya, Fransa ve İspanya havaalanlarına virüsü attı. Çünkü Avrupa’da virüsün yayılımı, bir ay kadar önce başladı. Amerika’da ise iki hafta ancak oldu. Ancak hiç beklemedikleri bu olaya hazırlıksız yakalandılar. Amerika’da şu an 450.000’in üzerinde hasta bulunmakta ve yayılmadığı eyalet, şehir yok. Her yere yayıldı. Ölü sayısı, şu an çok düşük; ancak tedavi ettikleri hasta sayısı da çok düşük. 26.000 civarında.

Korona virüsü; İtalya’da 143.000, İspanya’da 150.000, Almanya’da 120.000, Fransa’da 120.000, İngiltere’de 70.000 civarında hastaya yayılmış bulunmakta. Allah, hepimizi bu lanetlerden korusun. 21. yüzyılın yöneticilerine Akıl versin. Yoksa sonumuz filmlerde gösterildiği gibi hiç iyi değil!

Abdurrahman Yördem,
Nisan 2020.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir