Yer Altının Kraliçesi ”Persephone”

Persephone (Kore)

Demeter (Bereket Tanrısı) ve Zeus (Yıldırım Tanrısı)’un olan Persephone’nin, ölüler dünyası olan yeraltına kaçırılmadan önce ismi Kore‘ydi. Kore ismi ”bekaret” anlamına gelmektedir. Kore; güzel, neşeli ve doğayı seven bir kızdır. Bu yüzden ona ”buğday kız” ismiyle de hitap edebiliriz.

Ona; ”Ölülerin Kraliçesi” denmesinin sebebi; tabi ki ölüm tanrısı Hades‘ten başkası değildir.

Hades’in Persephone aşkı

Hades (Ölüm Tanrısı), Zeus’un kardeşi olmakla birlikte yer altının kralıdır. Olympos zaferinden sonra, dünya hakimiyetini üç parçaya ayırarak kardeşleriyle bölüşür. Bu bölüşümden Hades’e yer altı düşer. Bu sayede Hades; ölü olanların ve ölümün tanrısı olur. Hades’i Roma Mitolojisinde; ”Pluton” olarak isimlendirmişler. Hades görünmez olabilen bir tanrıdır ve isminin anlamı görünmezdir. Bir başlığa sahip olan Hades; bu başlık sayesinde görünmez olabilmektedir. Bir diğer ismi ise Aidoneus’tur.

Diğer tanrılara hiç benzemeyen, diğerlerine göre daha ağır başlı ve bilge olan tanrıdır. Hades; yer altında yaşadığı için ve orada kimsenin yaşamak istemeyeceğini düşündüğü için kendini yalnızlığa gömmüştür. Onlar gibi sürekli farklı ilişkiler yaşamayan Hades; Kore’ye ilk görüşte aşık olmuştur. Bu durumu kardeşi Zeus’la paylaşır ve Zeus ona kızı kaçırması yönünde fikir verir.

Kore’nin kaçırılması

Tek çarenin Kore’yi yer altına kaçırmak olduğuna ikna olan Hades, planını yapmıştır. Geriye sadece uygun anı kollamak kalmıştır.

Bir gün güzel Kore, arkadaşlarıyla çiçek toplamaya çıkar. Çiçekler arasında ışıl ışıl parlayan bir nergis çiçeği görür. Çiçek o kadar mükemmeldir ki Kore’nin hemen dikkatini çekmeyi başarır. Çiçeği koparmak için yanına gittiği sırada yer bir anda şiddetli bir şekilde sallanmaya ve yarılmaya başlar. Yer altından Hades çıkar ve kızı yer altına kaçırır.

Hades, Kore’ye yer altında muhteşem bir ziyafet hazırlamıştır. Ölü diyarında bir kural vardır. Her kim oraya ait bir şeyi yerse, sonsuza kadar oradan dışarı çıkamaz. Ziyafet masasına oturan Kore; Hades’in ikram ettiği narın ihtişamına kapılır ve nar tanelerinden bir kaçını yer. Bu süreçten sonra Hades artık ona ”Persephone” ismiyle hitap etmeye başlar. Çünkü o artık yer altına aittir.

Persephone olduktan sonrası

Nergis çiçeğini oraya yerleştiren kişinin Zeus olduğunu öğrenen Kore’nin annesi Demeter; hem kızının kaçırılmasıyla hem de bu ihanetle perişan olmuştur. Demeter ( Bereket Tanrısı); bu olanlar üzerine toprağı verimli hale getirmeyi reddetmiştir. Bu gidişata dur demek isteyen tanrılar onunla konuşmuştur. Demeter ısrarlar üzerine; kızını görmek şartıyla onlara yardım edeceğini söylemiştir. Zeus, Hades’e kızını geri getirmesini söyler fakat Persephone narı yediği için geri dönemeyecektir. Bu sebeple Zeus Persephone’un; yılda üç ay yeraltında, dokuz ay ise yer yüzünde geçirmesine karar veriyor. Fakat Persephone; kibirli biri olmaması nedeniyle Hades’e, zamanla aşık olmaya başlar. Fakat çocuklarının hiç biri, Hades’ten olma değildir. Persephone’un Zagreus ve Melinoe isminde çocukları vardır ve çocuklar Zeus’tandır.

Visited 4 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir